Informace pro zájemce o vstup do včelařského spolku

Do jakého spolku se mám přihlásit? Koho kontaktovat? Co musím udělat pokud chci začít chovat včely?

 

Český svaz včelařů (ČSV) je dobrovolným zájmovým sdružením chovatelů včel, ve svých řadách sdružuje převážnou většinu všech včelařů v České republice. Členství ve svazu přináší řadu benefitů, mezi nimi pojištění včelařského majetku, úrazové pojištění, zajištění nákupu a distribuci léčiv pro včely, vyřizování dotací, právní pomoc, atd.

Nemalou výhodou členství ve svazu je i možnost setkávat se se zkušenými, ostřílenými včelaři, kteří začínajícím chovatelům pomohou rozvíjet jejich zálibu a provést je všemi nástrahami včelařského roku, aby z toho včelař měl potěšení a včelky zbytečně netrpěly neodbornými zásahy.

V České republice fungují kromě Českého svazu včelařů i další spolky, chovatelská sdružení a kluby zaměřené na chov včel, které se více specializují na některou oblast, např. chov včel v určitém typu úlu, propagující moderní metody v chovu nebo zaměřené na potřeby profesionálních včelařů a více či méně s Českým svazem včelařů spolupracují a vytvářejí názorovou alternativu k postojům ČSV. Jmenujme např. Dadant klub, Pracovní společnost nástavkových včelařů, Cech profesionálních včelařů, Optimal klub a další.

 

Do jakého spolku se mám přihlásit? Koho kontaktovat?

V případě zájmu o vstup do Českého svazu včelařů kontaktujte zástupce spolku ČSV, který působí v místě Vašeho trvalého bydliště, případně v místě, kde plánujete umístit včelstva. Kontakty na včelařské spolky v okrese Olomouc si můžete vyhledat na tomto webu v nabídce Mapa spolků, v případě nejasností se ozvěte někomu z "okresáků" zde. Zástupci místního spolku Vám již poskytnou veškeré informace k tomu, abyste mohli začít úspěšně včelařit.

 

Přejeme hodně úspěchů a radosti z chovu včel.